Phelsuma madagascariensis grandis
 
Veľkosť: 
20-30 cm (v zajatí sa vyskytujú väčšinou jedince od 20-25 cm)
 
Chov:
Felzumy chováme v teráriách orientovaných na výšku, kedže v prírode obývajú hlavne kmene stromov, paliem, prípadne steny ludských obydlí. Odporúčané rozmery sú rôzne. Ja osobne chovám úspešne párik felzúm v teráriu s rozmermi 30x40x70 cm (dĺžka x šírka x výška), ale určite by nepohŕdli väčším teráriom, napr. 50x50x90 cm.
Interiér terária by mal obsahovať niekoľko konárov alebo bambusov, ktoré slúžia na lozenie a rastliny, ako dekorácia, a po niektorých odolných druhoch s pevnými listami môžu felzumy tiež loziť. Požívajú sa najmä rastliny rodu Sanseveria, Zamioculcas, Scindapsus, Ficus. 
Konáre v teráriu umiestnime hlavne vertikálne ale niektoré (hlavne pod zdrojmi svetla a tepla) by mali byť aj v horizontálnej polohe, aby sa zvieratá mohli pohodlne slniť. Najčastejšie sa používajú bambusové tyče, ale rovnako dobre poslúžia aj iné konáre, ktoré je dobré ošúpať od kôry.
Substrát v teráriu tvorí rašelina zmiešaná s pieskom približne v pomere 1:1. Všetky rastiny mám zasadené v kvetináčoch, nakoľko voľne zasadené rastliny zaplnia celý substrát svojimi koreňmi, čo spôsobuje problémy pri jeho výmene, čistená terária, prípadne medzi menením rastlín a pod.
Terárium je osvetlené dvoma obyčajnými trubicami s označením "Day light" (teplota farieb cca 5400 - 6700 st. Kelvina). Tieto žiarivky neprodukujú UV žiarenie, slúžia iba na osvetlenie terárií. Samotné UV žiarivky síce nie sú nevyhnutné, ale praktické.
UV žiarenie umožňuje plazom s dennou aktivitou správne metabolizovat vápnik v tele a tým zabezpečuje správny ras a vývoj kostí. Pokiaľ mu niesú vystavené, treba mu dodávat umelo vit. D3, ktorý vápnik distribuuje. Nakoľko sa ale umelým podávaním vitamínu D3 dá oraganizmus predávkovať, je vhodné používat rôzne zdroje UV žiarenia. Mnou osvedčený spôsob je umiestnenie kompaktných UV žiariviek priamo do terária, a umožnit tak zvieratám aby sa k žiarivke dostali čo najbližšie. Zároveň slúžia aj ako zdroj tepla. Na základe pozorovania zvierat som dospel k názoru, že UV žiarenie ovplyvňuje pozitívne do istej miery aj aktivitu a vyfarbenie zvierat, avšak tento názor nezdielajú všetci chovatelia.
 
 
Nakoľko pochádzajú felzumy z relatívne vlhkých oblastí, je potrebné im zabezpečiť v teráriu vyššiu vlhkosť. Cez deň cca 60-70%. Tú dosiahneme každodenným rosením (1-2 krát) celého interiéru a udržovaním vlhkého substrátu. Rosením zabezpečíme zároveň aj prísun pitnej vody, ktorú budú felzumy zlízavať z rastlín a stien terária. Na dno terária môžeme umiestniť aj plytkú misku s vodou, z ktorej felzumy občas pijú. Prednosť však dávajú kvapkám po rosení. 
Felzumy sa živia rôznymi druhmi hmyzu, pelom kvetov a prezretým ovocím. V zajatí ich kŕmime hlavne cvrčkami, ktoré sú bežne dostupné, menšími druhmy švábov, nymfami sarančí, zriedkavo múčnymi červami. Mláďatá kŕmime každý deň, dospelé jedinece 2-3 krát do týždňa. Približne raz za 2 týždne môžme ponúknúť kašičku z rozmixovaného banánu, medu,  vitamínov a minerálov. Takisto kŕmny hmyz obalujeme v práškových vitamíno-minerálnych preparátoch.
 
Záver:
Felzumy sú velmi vďačný chovanci, ktorý svojou farebnosťou aj povahou zaujmú nielen začínajúcich teraristov. Pri dodržaní horeuvedených podmienok sú vhodné aj pre začiatočníkov, ktorí ocenia ich kontaktnosť. Pokial si na človeka zvyknú, nie je problémom ani kŕmenie priamo z ruky, či zlízavanie kašičky z prstu chovatela. 

 

 Zdroj: DAMreptiles.eu