ŠVÁBY

Šváby sú veľmi prispôsobivé a patria medzi najrozšírenejších škodcov v ľudských obydliach na celom svete, preto ich držíme v dobre uzavretých nádobách, lebo susedom nevysvetlíte, že u neotropických druhov zamorenie domu nie je veľmi pravdepodobné.

Divo žijúce šváby ožierajú cukor, med, čokoládu, pečivo, chlieb, cukrovinky, pivo, mlieko, mliečne výrobky, tuky, mäso, údeniny, kožu, kožušiny, ovocie, zeleninu, prírodné textílie a pri nedostatku potravín môžu požierať aj papier, knihy.


Blaptica dubia / Šváb argentínsky:

Vzhľad: Dosahujú veľkosť 3,5-4cm. Samci sú štíhlejsší, ľahší majú kratšie telo a krídla im presahujú zadoček. Samice majú iba náznaky krídel, zato sú lepšie opancierované a robustnejšie ako samce. Obrnenosť je menej výrazná ako u iných druhov švábov. Nevydávajú zápach, preto sú u väčšiny jašterov obľúbenou potravou.

Výskyt: Ide o juhoamerického švába z lesov Argentíny.

Chov: Dubie držíme v substráte pozostávajúcom z rašeliny. Ten po dvoch mesiacoch meníme. Na substrát položíme kusy kôry a kokosových orechov. Dospelí ostávajú neustále zahrabaní a aktívni sú v noci. Držíme ich v teráriu s plochou dna 20x35cm. Neodporúča sa kŕmiť klasickými stolovými odpadkami . Z vlhkých krmív podávame zvyšky ovocia a zeleniny a zo suchých môžeme podávať vločkové krmivá pre rybičky.

Rozmnožovanie: Samice nosia ootéku v tele až kým sa mláďatá nevyliahnu. To trvá dva mesiace a počet mladých kolíše medzi 20-50 mladými. Po vyliahnutí majú nymfy 4,5-6mm a dospelé jedince ich nepožierajú. Najlepšie je skrmovať ich po zvlečení.

Dospelosť dosiahnu v 6. mesiaci života a celý život dubie končí po 8 mesiacoch. Za tie dva mesiace majú samice 3-5 znášok. Tento druh nie je veľmi produktívny, preto je lepšie držať ho ako doplnkové krmivo.


Blattella germanica / Rus domový

Vzhľad: Rus dosahuje veľkosť 1 – 1,5 cm. Telo je sploštené a predný pár krídel je tuhý a kožovity a druhý pár je blanitý s hustou žilnatinou. Veľký štít (pronótum) kryje zhora celú hlavu. Sfarbenie je žlté až svetlohnedé, s charakteristickými čiernymi pásmi na hrudnom štíte. Krídla sú dobre vyvinuté a majú ich obe pohlavia, ale lietajú iba zriedka. Pohlavný dimorfizmus sa prejavuje šieším bruškom samice. Vyvýjajú sa nedokonalou premenou.

Výskyt: Žije na celom svete, nevynímajúc Slovensko. Žije v bytoch, skladoch potravín, pekárňach, nemocniciach, hoteloch, reštauráciách, obchodoch s potravinami. Vo voľnej prírode u nás nežije, je viazaný na človeka.

Chov: Tento druh dobre lezie po hladkých povrchoch a vyhľadáva teplé miesta s dostatočnou vlhkosťou a bez prúdenia vzduchu. Teplotu udržujeme na 30 stupňoch, avšak bez problémov znesie aj nižšie teploty, hlavne pokiaľ je motiváciou potrava, ktorú môže tvoriť skoro čokoľvek / tvoria múka, obilie, ovsené vločky, cestoviny, ovocie, zelenina, mäso, údeniny/. Ide o hmyz aktívny v noci.

Rozmnožovanie: Prebieha počas celého roka. Po rituálnom tanci, počas ktorého samček pohládza samičku dlhými tykadlami a po dlhom dvorení, dôjde k páreniu. Samica nakladie 35-45 vajec do ootéky, ktorú nosi so sebou. O dva týždne sa vyliahnú mláďatá, ktoré dospejú cca za mesiac. Počas svojho krátkeho života nakladie samica 5-7 znášok


Blatta orientalis / Šváb obyčajný

Vzhľad: Blatta dosahujú veľkosť 2-2,7cm a sú hnedočiernej farby. Samica ma oproti samcom redukované krídielká a nedokážu lietať. Na tele majú výrastky citlivé na otrasy pôdy.

Výskyt: Vyhľadáva tmavé a vlhké miesta, napríklad pivnice, sklady a kanalizácie. Nevyskytuje sa mimo uzavretých priestorov.

Chov:  Nedokáže liezť po hladkých stenách a je veľmi citlivý na svetlo, preto je aktívny v noci. Držíme ich pri teplote 20 - 29°C . Sú to všežravce, môžu byť kŕmené zvyškami.

Rozmnožovanie: Šváby sa rozmnožujú počas celého roka. Okolo oplodnených vajíčok sa samičke vytvorí puzdro (ootéka) so 16 vajíčkami, ktoré odloží na vhodné miesto a tým sa jej starostlivosť o potomstvo končí. Inkubácia trvá 40 - 50 dní. Vývoj nedokonalou premenou.


Šváb hnedopásavý / Supella longipalpa

Dosahuje veľkosť 1-1,4 cm. Podobá sa na Rusa domového. Na hrudnom štíte má jedentmavý pás, tmavé pásy na krídlach. Vyskytuje sa v izbách, nie v kuchyniach. Ukrýva sa v skriniach. Zatiaľ bol viackrát zistený výskyt v ČR.


SVRČKY


Gryllus domesticus / Svrček domový/domáci

Svrček domáci je vhodný pre akýkoľvek druh hmyzožravých jašterov. Chov je podobný iným druhom / G. assimilis, Grillodes sigilatus /.

Veľkosť: Dosahuje veľkosť 1,5-2,5 cm. Zafarbenie je žlté s tmavšími škvrnami na hlavičke a hrudi.

Krídla sú dobre vyvinuté, ale pohybuje sa skákaním vďaka tretiemu páru nôh.

Samec cvrliká vďaka treniu krídel, samice to nedokážu, ale narozdiel od samcov majú ovipositor / kládielko/. 

Chov: Na začiatok si treba zaobstarať 4 nádrže.

Prvá bude na rodičovskú populáciu. Tá by mala byť najväčšia /rozmery cca 50x50x75cm/. Vnútro vybavíme množstvom predmetov na lezenie /vajčáky a papierové rolky/. Teplota by mala dosahovať cca 30 stupňov.

Svrčkov v nádrži meníme raz za mesiac, pretože cvrčky žijú krátko a po mesiaci klesne populácia v nádrži o 20-30%.

Nádoby na kladenie: plastové nádoby naplníme zmesou hliny a rašeliny

Nádoby na kladenie meníme každých 48-72 hodín.

Druhá nádrž je na inkubáciu a liahnutie. Rozmery 45x20x20cm. Je nutné zabezpečiť vetranie, ale zároveň zabrániť vysychaniu substrátu. Na to stačí niekoľko dier prekrytých pletivom v celistvej stene. Udržujeme teplotu na 30 stupňoch celzia. Vyliahnuté cvrčky presunieme do inej nádoby.

Tretia nádrž je na čerstvo vyliahnuté cvrčky. Rozmer môže mať rovnaký ako nádrž na inkubáciu. Celý strop nádrže by mal byť tvorený pletivom. Cvrčky tu ostanú maximálne 6 dní. Udržujeme nádrž vlhkú kvôli zvliekaniu a teplotu na 28 stupňoch.

Podávame listy púpavy a hlávkového šalátu.

Štvrtá nádrž je na ďalší chov mladých, rozmery môžu byť 50x30x30. Na vrchu pletivo a vovnútri sucho sú veľmi dôležité faktory pre rast svrčkov. Teplotu udržujeme na 30-33 stupňoch.

Potrava : kuchynské odpadky, mäsové a múčne výrobky, varené zemiaky, zelenina, ovocie. Potrebujú veľa živočíšnych bielkovín, preto podávame suché psie granule s vysokým obsahom mäsa. Vlhké čerstvé krmivo ako listy kvetov, kapustu , šalát, jablká a pomaranče držíme ďalej od suchého, aby sme zamedzili vzniku plesní. Do misky na pitie dáme navlhčenú vatu, aby sa svrčky neutopili. Niekedy nastane problém, pretože dospelé samice začnú klásť do vlhkej vaty vajíčka, vtedy treba zmeniť typ napájačky

Potravu si svrčky znečisťujú výkalmi.


Gryllus bimaculatus / Svrček svojškvrnný

Gryllus assimilis / Svrček banánový

Gryllodes sigillatus / Svrček


SARANČE


Locusta migratoria / Saranča sťahovavá

Veľkosť: Dosahujú 5cm. Samci sú menší ako samice.

Chov: Pre 60 dospelých sarančí stačí nádrž s rozmermi 40x50x40, ktorá bude mať strop a jednu stenu z pletiva. Taktiež sú potrebné minimálne dve žiarivkové trubice a žiarovka /40-60W/. Teplota vzduchu medzi 30-32 stupňami, s možnosťou lokálneho výhrevu na 36 stupňov. Vlhkosť čo najnižšia, mala by sa pohybovať medzi 30-40%.

V nádrži ďalej nesmie chýbať vetva kra, ktorá bude husto rozkonárená. Steny by mali byť ohodené pieskom, kvôli zdrsneniu povrchu, aby na ne mohli nymfy liezť. Znášková nádoba s rašelinou by mala byť 12cm vysoká a zapustená do podlahy.

Potrava: Kŕmime listami, púpavami, trávou, šalátom a senom. Ako doplnkové krmivo podávame tvaroh alebo varené vajce.

Rozmnožovanie: Inkubácia trvá 3 týždne a vývoj do dospelosti trvá asi mesiac. Dožívajú sa 8-10 týždňov a počas života znesú 5-7 ooték obsahujúcich 30-50 vajec.


Schistocerca gregaria / Saranča

Veľkosť: 7,5cm

Ide o obávaného škodcu. Je náročnejšia na teplo ako predošlý druh, potrebuje 32-35 stupňov a ako tepelný aj svetelný zdroj je vhodné použiť výbojku. Ich ootéky obsahujú 40-100 vajíčok a samice môžu mať až desať znášok. Dĺžka života nepresiahne 8 týždňov.


Anacridium aegyptium / Saranča egyptská

Veľkosť: 3-6,5cm

Spôsob chovu je porovnateľný so sarančou sťahovavou.


MUCHY

Calliphora vicina - Bzučivka obyčajná

Vzhľad: Bzučivka obyčajná je čiernomodrá robustná mucha s kovovým leskom na zadočku. Hlava a oči sú červenkasté. Bzučivka obyčajná dosahuje veľkosť 10 mm.

Rozmnožovanie: Vývoj trvá 2–3 týždne, samička kladie vajíčka do rozkladajúcich sa organických látok, ale tak tiež do rán.

Larvy sa dajú kúpiť v rybárskych obchodoch.pod názvom Kostné červy.



Mucha domáca - Musca domestica

Vzhľad:  Veľkosť 7 – 8 mm, farba sivočierna, na hrudi má 4 pozdĺžne čierne pruhy. Ústne ústroje má lízavé.

Rozmnožovanie: Damica môže naklásť v jedinej znáške až 200 vajíčok, ktoré uloží do hnoja. Beznohé larvy sa zakuklia po prvom týždni života. V tomto štádiu ostanú podľa okolitých podmienok 3-150 dní. Celková dĺžka života kolíše medzi 2-13 týždňami.

Dajú sa kúpiť násady týchto much, preto je zbytočné si ich chovať doma.



DOPLNKOVÉ KRMIVÁ


Zophobas morio

Veľkosť: Chrobák dosahuje veľkosť okolo troch centimetrov, samci majú širšie hlavičky. Larvy dosiahnu 6 centimetrov.

Vzhľad: Larvy sú mäkké, pretože chitínová kutikula je tenká.

Výskyt: Stredná a južná Amerika

Chov: Maximálne 200 kusov zophobasov držíme v nádrži s rozmermi 50x30x25cm. A s 10cm vrstvou substrátu /piliny s rašelinou/. Na substrát položíme vajčáky.

Nádrž musí mať na vrchu pletivo a optimálna teplota pre chov je 27-29 stupňov u lariev a 35-38 u chrobáčikov. Vlhkosť vzduchu by sa mala pohybovať medzi 60 a 90%. Kŕmime granulami, ovocím, pomenej zeleninou a mŕtvymi cicavcami /myši/.

Rozmnožovanie: Štádium kukly trvá 17-25 dní, podľa teploty. Po vylezení z kukiel a o dva týždne sa začnú páriť. O ďalší týždeň sa objaví znáška. Samice kladú vajíčka do štrbín, kam sa larvy ani chrobáky nedostanú, aby ich nezožrali. Za svoj život znesie samica 400 vajíčok a ich liahnutie nastane po 8-12 dňoch. Chrobáky žijú približne rok.


Tenebrio molitor

Inak známy ako Múčny červ. jeho vzhľad snáď netreba opisovať, je dobre známy každému teraristovi.

Chov tohto druhu je jednoduchý, keďže nedokáže liezť po stene, larvy, kukly aj dospelé jedince necháme vo vedre štandardnej veľkosti. Ako substrát použijeme otruby. Kŕmime granulami a zvyškami zeleniny a ovocia. Ide o nenáročných chovancov, avšak mali by byť podávaní iba výnimočne.



OCTOMILKY

Vínne mušky sú vhodným krmivom pre drobné živočíchy / žabky rodu Dendrobates/, alebo pre mláďatá menších druhov gekónov /L. lugubris/.


Drosophila melanogaster / Malá nelietavá forma octomiliek

Drosophila hydei / Veľká nelietavá forma octomiliek

 

 Zdroj: DAMreptiles.eu