Výskyt

 
 
Phelsumy žijú na severnom Madagaskare a ďalších ostrovoch, t.j. Komory, Maskarény,Seychely, Andamany, Zanzibar a Pemba, ťiež vo východnej Tanzánií a v juhozápadnej Afrike.
 
 

 

 

 

 

 

 

 Potrava

 
 
Phelsumy sú, ako všetci gekoni, hmyzožraví živočíchovia. Ich jedálniček obsahuje z veľkej časti bezstavovce - hmyz, pavúky, mäkkýše, ... Veľkí jedinci sú však schopní vyrabovať aj myšiu noru alebo vtáčie hniezdo a pochutnať si na malých myšiatkach alebo vtáčatách. Svoju potravu lovia aktívne - najskôr sa k nej pomaly a nenápadne približujú a potom ju prekvapia rýchlym a presným útokom tlamkou. Vovnútri tlamky majú malé ostré zuby, ktoré im pomáhajú k chyteniu a udržaniu niekedy aj šmykľavej potravy. Tú potom hltajú pokiaľ možno hlavou najskôr. To všetko musí zvládnuť iba za pomoci jej tlamky a čelustí, preto je ich zkus prekvapivo silný. Phelsumy sa však neomedzujú iba na živočíšnu potravu a rady si pochutnajú na sladkom nektare z kvetov.
 

 

 

Farba

 
 
Jedním z hlavných dôvodov, prečo sa ľudia rozhodnú pre chov práve tohto druhu gekona, je jeho pestré sfarbenie, vďaka ktorému sa pekne vyjíma v teráriu. Celé telo dospelého jedinca má príjemnú svetlozelenú farbu, čo ho v tropickom dažďovom pralese dokonale chráni pred pozornosťou predátorov. Jeho exotický vzhľad naviac doplňujú červeno-oranžové škvrny na chrbáte a na hlave. Po boku tlamky od nosa až k očiam sa tiahne pruh takej istej farby, ako sú škvrny.
 

 

 

 

Dĺžka života

 
 
Bez negatívnych vplyvov, ktoré zkracujú dĺžku života, např. nemoc, zranenie, stres alebo zlé životné podmienky, najvyšší vek, ktorého môžu dosiahnuť častějšie samci felzum než samice, sa pohybuje okolo dvadsať rokov. Tohto maxima sa ale podarí dosiahnuť vetšinou len troche zvierat, priemerný vek samcov sa pohybuje okolo sedemnástich rokov. Samice majú život trochu zkrátený vplyvom útrap, ktoré musia znášať skoro každý mesiac pri páření, tehotnosti a kladení vajec.